Na začátek trocha kontextu

O klientovi

Hyundai Motor Czech je oficiální dovozce vozů a příslušenství značky Hyundai do České republiky. V celosvětovém měřítku se jedná o těžkou váhu a z výrobních linek tohoto korejského giganta sjíždí pátý největší počet vozů na světě.

Nové tváře ve firmě, nová tvář marketingu

Tato v České republice etablovaná a populární značka však v nedávné době sklidila značně negativní odezvu za kampaň agresivních reklam, které cílily na největšího konkurenta Hyundai v ČR, českou Škoda Auto. Následovala kompletní obměna vedení tohoto českého importéra a úkolem nově zvoleného vedení bylo mimo jiné nalézt nový způsob marketingové komunikace.

Na scénu přichází Filmagix

Jelikož se na inovativní marketing specializujeme, nabídli jsme Hyundai naše služby. Bylo nutné dát zapomenout na útočný či jiným způsobem kontroverzní tón předchozích reklam. Zároveň však bylo třeba Hyundai dostatečně odlišit a neupadnout do šedi konvenčního, na prodej tlačícího marketingu konkurence ze sociálních sítí. Ideální řešení jsme spatřovali v našem konceptu trikových videí, který by dokázal Hyundai zajistit dynamickou a atraktivní prezentaci.

Naše řešení, aneb proč zrovna triková videa?

Díky krátké stopáži a dominantnímu vizuálnímu efektu dokáží triková videa diváka zaujmout i v reklamou přesyceném prostředí sociálních sítí a vyvolat v něm vzrušení, aniž by bylo třeba sahat k jakýmkoli praktikám nekalého marketingu. Formát videa navíc skýtá širokou paletu možností, jak kreativně a zároveň efektivně komunikovat nová sdělení. Hyundai tento koncept velmi zaujal a po krátké výměně nápadů jsme se domluvili na spolupráci.

Úkol zněl jasně

Naším úkolem bylo zajistit propagační videa pro:

zimní soutěž o vůz Hyundai Tucson
vůz Hyundai Kona, s důrazem na jeho vhodnost pro ženy

V obou případech se jednalo o dvě videa (díky krátké stopáži je z nákladového hlediska vhodnější objednat více těchto videí, neboť je možné jich během jednoho natáčecího dne dle náročnosti stihnout více), a to ve formátech vhodných pro všechny etablované sociální sítě, zejména Facebook, Instagram a YouTube. S klientem jsme si vyměnili několik možných scénářů, společně jsme vybrali ty nejvhodnější, odsouhlasili si jejich přesný obsah a vrhli se na realizaci.

Videa ladíme do zimy

Ve směřování scénářů pro videa se zimní soutěží, která poněkud spěchala, nám pomohlo, že Hyundai zrovna nabízela k vozidlu Tucson zimní edici. Obě videa jsme proto zasadili do zimního prostředí a jako rekvizitu použili led.

V případě reklamních spotů pro Hyundai Kona bylo důležité zdůraznit, že se jedná o vozidlo určené především pro ženy. Pohráli jsme si tedy trochu s genderovými stereotypy a v prvním videu prezentovali model Kona coby ideální dámský módní doplněk.

Dvakrát měř, jednou řež (a ušetři čas a paníze)

Na place to musí být cvrkot, to je známá věc. Není čas ztrácet čas a zejména v případě trikových videí, u nichž je třeba mít předem perfektně zaměřenou pozici a pohyb všech zúčastněných předmětů, je naprosto klíčová příprava. Před natáčením jsme proto zorganizovali sérii testů. Například …

jsme u perspektivního triku (Tucson), kdy se malé autíčko promění v auto skutečné velikosti, zkoušeli, jak daleko od kamery má stát auto, aby perspektivní trik fungoval.
jsme testovali, jak rychle roztávají různé druhy ledů, abychom točení videa “Boří ledy” (Tucson) správně načasovali. Pro správné provedení triku jsme potřebovali vysypat z mrazícího boxu hromádku ledu, která na výšku držela tvar a nerozsypávala se celá po stole. Zároveň však nesměla držet tvar až příliš, neboť ji náš herec potřeboval ve vrchní polovině rozhrnout a odhalit tak auto “uvnitř” hromádky. Postupně jsme vyzkoušeli led z Tesca, ledovou tříšť a sníh ze Zimního stadionu Za Lužánkami, zprostředkovaný neuvěřitelně ochotným místním samaritánem, jen abychom zjistili, že nejlepším řešením je kombinace všech tří!
jsme pro video s otočkou (Kona) testovali vhodný materiál pro látku, která má ve správný moment zakrýt herečku. Právě díky chvilkovému překrytí se může postava herečky prolnout do smykujícího auta. Smyk jsme opakovaně zkoušeli na rozlehlém parkovišti, abychom pro natáčení dokázali sladit správný úhel kamery a okamžik smyku.
 jsme kvůli videu s kabelkou (Kona) sestrojili speciální držák na rekvizitu, bez něhož bychom trik nemohli uskutečnit. Během zkoušení jsme vyladili pohyb kamery a načasování jednotlivých úkonů manipulace s držákem tak, aby byl trik dokonalý.
jsme se snažili nalézt ideální pozici zaparkovaného auta Hyundai a velikost zeleného pozadí, před kterým měl herec kráčet ve videospotu s billboardem.

Videa ladíme do zimy

Ve směřování scénářů pro videa se zimní soutěží, která poněkud spěchala, nám pomohlo, že Hyundai zrovna nabízela k vozidlu Tucson zimní edici. Obě videa jsme proto zasadili do zimního prostředí a jako rekvizitu použili led.

V případě reklamních spotů pro Hyundai Kona bylo důležité zdůraznit, že se jedná o vozidlo určené především pro ženy. Pohráli jsme si tedy trochu s genderovými stereotypy a v prvním videu prezentovali model Kona coby ideální dámský módní doplněk.

A můžeme točit

Díky uskutečněným testům a celkové přípravě jsme se při natáčení cítili velmi komfortně a předem jsme věděli, co si u jednotlivých triků pohlídat. Věděli jsme přesně, kde mají stát herci, kde má stát kamera, odkud má přijet auto atd. Ačkoli šlo vše hladce, triková videa jsou navzdory krátké stopáži nemalým oříškem. Všechna 4 videa jsou jednozáběrová a každý záběr bylo třeba natáčet i 17krát.

Po produkci postprodukce

U třech videí nepředstavovala postprodukce problém a vše probíhalo dle plánu. Oříškem se ukázalo být pouze video s billboardem, jelikož nebylo možné mít za postavou herce po celou dobu zelené klíčovací pozadí a museli jsme jej proto od jisté chvíle “vystříhávat” ručně. Komplikace to byla zejména proto, že video bylo nutné dokončit do následujícího dne. Postprodukce se tak protáhla dlouho do noci, ale nakonec jsme trik a s ním i video zvládli zdárně dokončit. Jednalo se však o ojedinělý problém a obecně se dá říci, že testy zafungovaly skvěle.

A vypouštíme

Marketingová ředitelka Hyundai Jana Sekeráková videa relativně rychle schválila a z výsledku byla viditelně nadšená. Videa brzy putovala na YouTube, Instagram a nakonec i na Facebook. Bylo zřejmé, že jsme náš úkol splnili. Skutečně se nám podařilo odlišit Hyundai stylem komunikace od konkurence. Videa měla na sociálních sítích úspěch a diskutující uživatelé často ocenili svěží přístup značky k reklamě.

Jan Pohorský

“Společnost FILMAGIX je v rámci své tvorby vždy inovativní, profesionální a velmi kreativní. Výsledné produkty vždy reflektovaly naše požadavky a kladně mohu ohodnotit také lidský přístup všech členů týmu a včasné dodržování termínů. FILMAGIX proto mohu jednoznačně doporučit.”

Přečtěte si více:

press.hyundai.cz mediaguru.cz

Sebereflexe

Využitím konceptu trikových videí v reklamě pro Hyundai Motors Czech jsme měli možnost si v praxi ověřit, že se skutečně jedná o svěží a zároveň velmi efektivní formát komunikace, zejména pro sociální sítě. Z naší perspektivy se pak jedná o formát, který umožňuje kompletní mobilizaci naší kreativity, což si velmi užíváme. Největší procesní lekcí je pro nás pak to, že ačkoli se může trik zdát sebevíc jednoduchý, je vždy vhodné provést testování, které tuto intuici potvrdí. Během natáčení už není čas na pokusy a vše musí být stoprocentní.

Přejete si reklamu,

která nezapadne?

která Vás odliší?

která lidi baví?

o které se mluví?

která zvýší prodeje?

která má virální potenciál?

Chci video od FILMAGIX

Přejete si reklamu, která zaujme?

Chci video od FILMAGIX