Kentico

Na začátek trocha kontextu

O klientovi

Kentico je brněnská softwarová firma založená v roce 2004 Petrem Palasem. Poskytuje širokou škálu služeb od rozhraní pro správu webu přes marketing až po péči o zákazníky. Její produkty pro své online podnikání využívají společnosti z celého světa.

Ačkoli by vzhledem ke svému zaměření a unikátní firemní kultuře bez problému zapadlo i do Silicon Valley, své tuzemské i mezinárodní operace Kentico řídí z brněnského Titania na Nových sadech (je však nutno podotknout, že na jejich hypermoderní sídlo, které získalo mj. ocenění za Zdravou kancelář roku 2017 poradenské společnosti CBRE, by mohli žárlit i samotní zaměstnanci Microsoftu).

Skvělá firma chce lákat skvělé lidi

Po sérii menších videoprojektů jsme se začátkem roku 2019 začali s Kentico bavit o rozšíření naší spolupráce. Naše spolupráce vznikla mimo jiné díky Jihomoravskému Inovačnímu centru a jejich kreativním voucherům, který jsme Kentico využilo pro natočení videa s námi. Vzhledem k neutuchajícímu růstu firma čelila (a nadále čelí) neustálé potřebě nového lidského kapitálu. Nároky na nové tváře jsou však vysoké, a to nejen po profesní, ale také po charakterové stránce. Úspěch Kentica je totiž v nemalé míře plodem otevřené a vstřícné firemní kultury, v níž se z práce stává poslání a z kolegů bez rozdílu šarže blízcí přátelé.

Jelikož jsme měli tu čest ve firmě po celou dobu naší spolupráce strávit spoustu času, nejsou tato slova pouze levným pochlebováním obchodnímu partnerovi, ale upřímným výrazem našeho uznání. Lidi v Kentico pro firmu skutečně dýchají a firma dýchá pro ně. A nejen pro ně. V posledních letech společnost iniciovala řadu skvělých projektů a neziskových iniciativ, namátkově třeba darování krve, podporu rodin zaměstnanců, zvířecích útulků a nemocnice, poskytnutí nepoužívané elektroniky do škol atd.

Jak to ale říct?

Superlativy na svoji adresu chrlí každá firma. Naším úkolem bylo proto co nejvěrněji ukázat, že v případě Kentico se nejedná o plané řeči, ale o nefalšovanou realitu.

Náborová videa měla zdůrazňovat především širokou škálu benefitů, kterým se zaměstnanci Kentico těší. IT je dosti specifický obor, který je plošně velmi dobře finančně ohodnocený a firmy tedy musí potenciální zaměstnance lákat jak na příjemné prostředí, tak na nepeněžní benefity. A že těch benefitů v Kenticu mají, vážení.

Nejprve jsme si udělali domácí úkol a provedli jsme analýzu konkurenčních náborových videí. Snažili jsme se zjistit, jak k nim firmy přistupují, na co se zaměřují a zda-li se neuchylují k některým cliché (kterým jsme se chtěli bezpodmínečně vyhnout).

Následně jsme uskutečnili řadu schůzek a poznávacích návštěv v Kenticu, abychom se se všemi benefity dostatečně seznámili a také abychom zjistili, jakým způsobem jich zaměstnanci využívají. Postupem času jsme si uvědomili, že všechny benefity a zajímavé příběhy do jednoho videa prostě a jednoduše nenacpeme. A jelikož by byla věčná škoda některé z nich opomíjet, rozhodli jsme se je rozdělit do 6 kategorií a pro každou z nich natočit samostatné video. Kategorie jsme uspořádali následovně:

Vzdělání a osobní rozvoj
Zdraví
Pracovní prostředí
Osobní život, rodina
Kamarádi, akce a zábava
CSR, neboli společenská zodpovědnost
We care 

Filmagix na palubě

Videa jsme pojali jako časosběr nejrůznějších aktivit a událostí Kentica za celý rok, a proto bylo důležité, že jsme do Kentica docházeli pravidelně podstatnou část celého roku. Ačkoli to bylo časově náročné, cítili jsme se ve firmě jako doma. Zároveň bylo skvělé nahlédnout pod pokličku jejího fungování a být osobně u všech událostí, které jsme měli ve videích zachytit.

Dohodli jsme se, že z řad zaměstnanců vybereme ke každému videu dva zástupce, kteří budou dané téma prezentovat. Klient kladl velký důraz na autenticitu, a proto jsme se domluvili, že ve videích nebudeme obsazovat herce. Natáčeli jsme tak přímo ve firmě, na skutečných akcích se skutečnými zaměstnanci Kentica. Někdo má rodinu nebo časově náročný koníček a potřebuje mít flexibilní pracovní dobu. Jiný chce mít k dispozici sportovní vyžití. Právě na základě těchto potřeb a požadavků zaměstnanců Kentico jsme chtěli stavět příběhovou linku scénáře. Zorganizovali jsme rozhovory s řadou zaměstnanců a podle jejich odpovědí jsme vybírali vhodné adepty pro prezentaci jednotlivých kategorií benefitů.

Scénáře vzniknuvší na základě těchto rozhovorů jsme si s klientem několikrát vyměnili a poupravovali. Následně jsme je nechali přečísnout copywriterkou do krásna a začali jsme plánovat storyboard a záběry. S Kenticem jsme si nasdíleli termíny jednotlivých událostí či vhodných příležitostí a naplánovali tak průběžná natáčení. Organizačně nikde nenastal problém a vše probíhalo zcela v pořádku. Akce neustále přibývaly, stejně jako záběry z nich. Zaměstnance jsme sledovali při práci ve firmě i při práci doma. Cestovali jsme s nimi na sportovní a dobročinné akce, soutěže, na firemní večírky, narozeninové oslavy nebo mikulášskou párty. Zaznamenali jsme i jejich koníčky, osobní projekty spojené s firmou a obecně vliv firmy na jejich mimopracovní život. Záběry jsme postupně stříhali, barvili, zvučili, odevzdávali k připomínkování a po vypuštění s radostí sledovali, jak videa sbírají lajky.

Díky tomu, že byl náš štáb přítomen na takřka všech pořádaných akcích v průběhu celého roku, mohli jsme pro Kentico udělat bonusová eventová sólo videa z každé akce. Ty jsme vydávali co nejdříve po jejich uskutečnění a ještě více tak podpořili náborovou stránku Kentica a facebookový profil Wanna love your job?. Za zmínku jistě stojí například video z celofiremní zelené iniciativy Trees for Bugs, celorepublikového závodu Vltava run, letní párty, mikulášské párty, dobročinné akce „benepink“, půlmaratonu či squashových zápasů.

O úspěchu naší mise necháme hovořit čísla

Statistika nuda je, má však cenné údaje. Tak si to pojďme vyčíslit. Na základě klientem zaslaných dat je zřejmé, že jsme úkol splnili. Na Facebooku i webu jsme dosáhli nadprůměrné sledovanosti oproti konvenčním reklamám či příspěvkům bez videa, které se těší průměrnému dosahu 3.000 zobrazení. Náš cíl byl ambicióznější a hodlali jsme dosáhnout alespoň 10.000 zhlédnutí u každého videa. To se nám podařilo hned u pěti z nich (Dárek pro Petra – 47k, Děláme dobro – 18,5k, Rodina – 16k, Prostředí  - 13,8k a We care – 11k). Videa Zdraví, Mikuláš, Letní párty na metu 10.000 zhlédnutí nedosáhla, ale nadprůměrné sledovanosti dosáhly všechny, a to až na poslední jmenované s přehledem.

Na strmý nárůst sledujících účtu Kentico z roku 2019 bohužel rok 2020 nanavázal. Přičítáme to však zahlcení online prostoru koronavirovou krizí, která ochromila nejen lidská zdraví a světovou ekonomiku, ale online prostor. I přes toto příkoří však Kentico i díky našim videím získalo více sledujících, než ukazuje trend mezi lety 2018 až do současnosti. A vzhledem k tomu, že je nyní situace klidnější a plánováno je vypuštění dvou dalších videí, pevně věříme, že se nad trendovou linii dostaneme ještě výrazněji.

Co se týče ostatních kanálů, přes které se videa šířila, na webu jsme docílili až dvojnásobku průměrného dosahu. Na Youtube a na LinkedInu, které však nebyly stěžejními kanály této kampaně, se videa dostávala spíše na nižší stovky zhlédnutí.

Odnášíme si skvělou zkušenost i cenná ponaučení

Rok je skutečně dlouhá doba a velmi nás těší, že si z komerčního projektu odnášíme kromě utuženého obchodního vztahu také mnohá přátelství. Přístup Kentica byl po celou dobu profesionální, nepostrádal však vstřícnost a přátelskost, což při naší práci velmi oceňujeme.

Naučili jsme se pracovat na dlouhodobých projektech a sestavovat videoobsah z celoročních materiálů. Důležitá byla bezchybná organizace, jelikož jsme pracovali s dvanácti zaměstnanci, které jsme museli zachytit při jejich konkrétních aktivitách.

Zároveň jsme si vyzkoušeli práci s autentickým prostředím. Všichni ve videích aktivně vystupující jedinci byli skutečnými zaměstnanci-neherci. Kamerový štáb se po celou dobu snažil být víceméně neviditelný, ačkoli se objevovaly případy, kdy bylo třeba zaměstnance poprosit o součinnost.

Zároveň jsme si vyzkoušeli práci s autentickým prostředím. Všichni ve videích aktivně vystupující jedinci byli skutečnými zaměstnanci-neherci. Kamerový štáb se po celou dobu snažil být víceméně neviditelný, ačkoli se objevovaly případy, kdy bylo třeba zaměstnance poprosit o součinnost.

Musíme však přiznat, že se nejednalo o jednoduchou záležitost. Ukázalo se totiž, že lidé z IT pobyt před kamerou příliš v lásce nemají. Pro některé bylo natáčení dokonce nepříjemné, po čase se před námi i schovávali a home office v den natáčení se stal obvyklým fenoménem. Samozřejmě, že řadu záběrů by bylo jednodušší pořídit s profesionálními herci, ale nedostáli bychom tak autenticitě, ne které si klient zakládal. Přiznáváme, že jsme museli udělat pár kompromisů a v několika případech vzít vlastní komparzisty (v pár záběrech tak můžete vidět postupně půlku našeho štábu). Činili jsme tak však pouze v případě absolutní nevyhnutelnosti.

Právě onen velký důraz na autenticitu byl pro nás velkou novinkou. U hraných reklam pracujeme se smyšlenými, propracovanými scénáři, naaranžovaným setem a podle předem připraveného detailního plánu. V případě tohoto projektu jsme však klapku museli nechat doma a z natáčecího štábu kreativní videoprodukce jsme se proměnili v dokumentaristy, kteří se snaží co nejcitlivěji a nejneinvazivněji zdokumentovat cvrkot života v korporátní džungli. Ačkoli jsme tímto vstoupili na pro nás dosud neprobádané teritorium, projekt jsme si moc užili a bez větších potíží jej dotáhli do zdárného konce.

Přejete si reklamu,

která nezapadne?

která Vás odliší?

která lidi baví?

o které se mluví?

která zvýší prodeje?

která má virální potenciál?

Chci video od FILMAGIX

Přejete si reklamu, která zaujme?

Chci video od FILMAGIX